Preverjanje 7. razred

Sedmošolka, sedmošolec,

konec šolskega leta se bliža, z njim pa tudi ocenjevanje. Tako kot na daljavo poteka pouk, bo na daljavo potekalo tudi ocenjevanje. Ocenjevali bomo govorni nastop, ki bo sestavljen iz več delov.

Da ti bomo način pridobivanja ocene čimbolj približali, smo ti pripravili preverjanje znanja.

Preverjanje znanja bo zajemal govorni nastop, ki ga boš po spodnjih navodilih pripravil/-a, posnel/-a in ga do sredo 6. maja 2020, poslal/-a učitelju slovenščine.

Navodila za preverjanje znanja

Pripravi govorni nastop iz besedila Jean de La Fontaine: Mravlja in muren (Berilo 7, str. 118).

Tvoj govorni nastop naj bo sestavljen iz naslednjih točk:

1. Svojemu govornemu nastopu izberi ustrezen naslov.
  2. Besedilo doživeto preberi. Pri branju pazi na ločila, delaj smiselne poudarke, besede pravilno izgovarjaj in naglašuj. Pripoveduj knjižno, tekoče in izvirno. Ker bo deklamacija posneta, pazi, da bo pripovedovanje razločno in da bo tvoj glas dobro slišan.
  3. V nadaljevanju govornega nastopa boš razmišljal/-a o besedilu. Pomagaš si lahko s spodnjimi vprašanji, na katere odgovoriš. Pri tem pazi, da govorni nastop ne bo zgolj odgovarjanje na vprašanja. Tvoj govorni nastop mora biti celota, zato pazi, da boš tvoril/-a povezano besedilo. Vsi deli morajo biti med seboj lepo povezani. Ne pozabi na uvod, jedro in zaključek.                                  – V katero literarno vrsto umeščaš omenjeno besedilo, in zakaj? Pri                   utemeljevanju zaobjemi vsaj tri značilnosti te literarne vrste.                        – Bodi pozoren na zunanjo zgradbo besedila. Poišči vsaj eno pesniško              sredstvo.                                                                                                                 – Predstavi književne osebe na podlagi njihovih značilnosti oziroma                  lastnosti. Lastnost ene književne osebe najdemo tudi v frazemu.                      Izpostavi frazem in ga razloži na danem besedilu.
  4. V zaključku navedi glavno sporočilo besedila.

Med govornim nastopom govori prosto, zborno in naravno. Upoštevaj jezikovno ustreznost in pravilnost, pazi pa tudi na ustrezno rabo zvočnih nebesednih spremljevalcev govorjenja.